top of page
Новий Microsoft PowerPoint Presentation (2).jpg

ПСИХОЛОГІЧНА ПІДТРИМКА

Записати.JPG

Кращі практики психолого-педагогічного супроводу та підтримки

учасників освітнього процесу в умовах воєнних дій і збройних конфліктів

Записати.JPG

                                    Парік Сміт

                                 Етл Дирегров

                                     Вільм Юле

ДІТИ ТА ВІЙНА:

навчання технік зцілення

Ознайомлення з практичними методами поетапного навчання дітей з метою прищеплення їм навичок для подолання психологічних проблем що виникли внаслідок війни та насилля.

Записати.JPG
cropped-лого-тутка-тамка.png

                                    Рене Джейн

ПОРАДИ ПСИХОЛОГА:

25 ЧУДОВИХ ЗАНЯТЬ З ДІТЬМИ

                                                           Наталія Грабчик

СТРЕС ЯК РЕСУРС  

Надання учасникам освітнього процесу знання щодо ознак та фаз стресового стану, стресових факторів, стратегій поведінки в стресовому стані, формування особистої відповідальності за власне життя, здоров’я та дії.

                                                           

ПСИХОПЕДАГОГІЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

ДЛЯ РОБОТИ З ДІТЬМИ 6-11 РОКІВ

для вчителів початкової школи, які у час війни

проводять уроки очно та онлайн;

психологів; молодших школярів та їхніх батьків

Інформаційна платформа #вбезпеці 

від EdEra

Записати.JPG

Головна місія EdEra —

створювати освітні продукти,

що вражають і надихають!

 

 З початку повномасштабної війни запущено інформаційний проєкт #вбезпеці, у рамках якого можна ознайомитися із життєво важливою, перевіреною, оперативною інформацією, що допомагає українцям залишатися в безпеці в умовах війни.

 

 До проєкту залучено провідних експертів з різних сфер: військових, психологів, істориків. За 3 місяці існування проєкту команда EdEra створила понад 150 матеріалів з сумарним охопленням 4 млн.

 

 Всі напрацювання зібрано тут  

 

 

 

  Ви зможете скористатися зручним фільтром і легко знайти пост на потрібну тему: психологія війни, домедична допомога, військова справа, корисні поради. Платформа постійно оновлюється й доповнюється. 

Записати 1.JPG

ЯК ПЕРЕЖИТИ

КРИТИЧНИЙ ПЕРІОД ТАК,

ЩОБ ЗБЕРЕГТИ

ДУШЕВНІ СИЛИ:

6 ПОРАД

depositphotos_67959625-stock-illustration-woman-sitting-in-yoga-position.jpg
  1. Дотримуйтесь розпорядку життя.  Розміренне життя, в якому є звичні події та ритуали створюють острівець психологічної безпеки. Зберігаючи  обраний режим дня, ви демонструєте іншим і, що головне, самому собі, що ви сильні, стійкі та життєздатні. При цьому ви заявляєте, що продовжуєте жити та надіятися на краще майбутнє, не дивлячись ні на що.

  2. Притримуйтесь здорового режима харчування, займайтесь фізичними вправами та висипайтесь. Бережіть своє здоров'я, це допоможе вам пережити складні часи та уникнути додаткових проблем у майбутньому

  3. Регулярно виконуйте вправи на розслаблення. Це допоможе подолати щоденний стрес. Чим більш регулярно ви практикуєте вправи на розслаблення, тим краще ви навчитесь розслаблятися. Це, в свою чергу, безпосередньо впливає на настрій та душевний спокій.

  4. Говоріть про свої почуття з близькими. Коли ви ділитесь своїми переживаннями та почуттями, то зменшуєте їх тяжкість, а також вчитесь дивитись на них по-новому. Більше того, ви можете дізнатися, що інші люди переживають схожі стани.

  5. Допомогайте іншим. Це можуть бути, як ваші батьки, діти, друзі або сусіди, які потребують підтримки, так і зовсім незнайомі люди, коли ви добровільно берете участь у діяльності організації, яка вам подобається. Допомогаючи іншим, ви і самі відчуєте себе набагато краще. Окрім того, це допоможе вам довести самому собі, що ви здатні впоратись зі складною ситуацією.

  6. Виділіть час для улюблених занять. Щоденно виділяйте час на те, що вам подобається: спорт, музика, читання, прогулянки, рукоділля та інше. Це допоможе вам переключити увагу, відволіктися і пам'ятати про те, що навіть у складні часи можна знайти заняття, яке зробить ваше життя кращим.

РІЗНІ ЗАГОТОВКИ.jpg

 З цього тижня школярі повертаються до навчання у дистанційному форматі. Думки людей розділилися: одні вважають, що ніякого навчання під час війни бути не може, інші – що діти та молодь повинні навчатися незважаючи ні на що. Психологи ж підтримують відновлення навчального процесу, але мають деякі зауваження та рекомендації до його організації.

  • Головна мета дистанційного навчання під час війни – не засвоєння нових знать, а психологічна підтримка, спілкування, переключення уваги дітей.

  • Жодних негативних оцінок, обліку відвідування, об’ємних домашніх завдань тощо – навчання повинно стати допомогою, підтримкою, а не черговим стресом та хвилюваннями.

  • Зараз не час планувати заняття на вивчення нового матеріалу. Заняття мають бути орієнтованими на повторювання – це буде ефективніше.

  • Не забувайте про загальні правила дистанційного навчання та гігієну користування гаджетами.

  • Ставтеся з розумінням до розсіяності учнів, неуважності та інертності під час онлайн занять.

  • Педагоги мають підбадьорювати дітей, а не залякувати негативом під час навчальних занять. А відволікатися варто лише на підтримку та турботу, а не на актуальні новини.

 Навчання у такий складний час – це новий виклик для педагогів, але знайте, що ваша безумовна любов до дітей та підтримка допоможе їм стабілізувати психологічний стан. Пам’ятайте, педагог – не психолог, тому якщо ви побачили, що ваш учень  надто тривожний або агресивний, одразу зверніться до психолога закладу для подальшої психологічної підтримки.

Бережіть себе та близьких!

Джерело © 2022 Заклад вищої освіти

«Подільський державний університет»

 ПРАВИЛА ОРГАНІЗАЦІЇ НАВЧАННЯ ПІД ЧАС ВІЙНИ: поради психолога

НОВІ ПІДХОДИ ДО НАДАННЯ ПСИХОЛОГІЧНИХ ПОСЛУГ УЧАСНИКАМ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ

В ДИСТАНЦІЙНИХ УМОВАХ

276210941_300222485550904_594359904742004693_n.jpg

 Для підтримки психологів,

які працюють

у закладах освіти, фахівці проєкту «Психічне здоров’я

для України» розробили курс,

який пропонує нові підходи до надання психологічних послуг учасникам освітнього процесу

в дистанційних умовах

 Курс має на меті підвищити спроможність психологів під час війни та охоплює три блоки:

  • невизначеність та пов’язані з нею виклики для освітнього процесу;

  • психологічний супровід учасників освітнього процесу в умовах невизначеності;

  • окремі теми, особливо важливі під час роботи в дистанційних умовах (специфіка сексуальної просвіти онлайн, профілактика розладів харчової поведінки, дистанційна робота з тривогою та тривожними розладами, навчання батьків методам підтримки дітей та самопідтримки та ін.).

  У курсі наведені рекомендації, які доможуть психологам закладів освіти працювати професійно під час війни.

 

  Курс безкоштовний та доступний для проходження за посиланням bit.ly/3wntdvB.

111.JPG

 ДОБІРКА КРАЩИХ РОЗРОБОК З ТЕМИ

              з матеріалів "НА УРОК"   

ДОБІРКА ВПРАВ

 щодо рлзвитку емоційного інтелекту  

1.JPG

                          ОДНА З НАЙКРАЩИХ ВИКЛАДАЧІВ СВІТУ                                                             Барбара Оуклі 

                          поділилася порадами з українськими освітянами.

Як ефективно навчати дітей під час війни?

  •  Як впоратися із наслідками травматичних подій?

  •  Які є способи для покращення поганого настрою учнів?

  • Як працювати із погіршенням когнітивних навичок дітей після стресових ситуацій?

поруч.JPG

 Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) разом із Міністерством освіти і науки України, Українським інститутом когнітивно-поведінкової терапії та Всеукраїнським громадським центром «Волонтер» запустили проєкт психологічної підтримки «ПОРУЧ».

Проєкт «Поруч» – це групи психологічної підтримки для підлітків і батьків, чиє звичне життя зламала війна. Психологи готові допомагати офлайн і онлайн, щоб досвід громадян України не залишився непереборною травмою на все життя.

 Онлайн-зустрічі відбуватимуться в ZOOM. У кожній із них буде не більш як 10 учасників і ведучий-психолог. Участь у групах безоплатна. Час зустрічей буде узгоджено з кожним учасником.

 Під час зустрічей діти зможуть поділитися переживаннями про події, відчути підтримку інших учасників групи та фахівців, а також знайти способи, як підтримувати себе та близьких у складні часи, побути в спільноті людей, які розуміють і підтримують одне одного. Заповнити заявку на участь можна тут.

 Психологи «ПОРУЧ» допомагають не лише підліткам, а й батькам. Адже батьки мають опікуватися не тільки своїм психічним здоров’ям і психологічним станом, а й станом дітей, що вдвічі збільшує навантаження. Як кажуть фахівці, зайвої підтримки в такому випадку не буває.

Дорослі учасники обговорюватимуть, зокрема, як підтримати себе та близьких, як керувати емоціями в складні часи, як вгамувати біль і знайти себе в нових життєвих умовах, як планувати в часи невизначеності та де знайти ресурси для цього. Взяти участь можна за покликанням.

 Важливо, що в межах проєкту працюють професійні психологи з навичками допомоги людям, що пережили війну, а також ті, хто прагне професійно підготуватися та стати до надважливої в цей час роботи. Якщо ви психолог і хочете долучитися, переглянути вимоги та заповнити заявку можна тут.

В УКРАЇНІ СТАРТУВАВ

ПРОЄКТ ПСИХОЛОГІЧНОЇ ПІДТРИМКИ

зображення_viber_2022-03-20_12-16-22-993.jpg

ЯК ДІЯТИ, ЯКЩО ТРИВОГА ЗАСТАЛА НА УРОЦІ

ЧИ ПІД ЧАС ПЕРЕРВИ,

А ТАКОЖ ЩО І ЯК СКАЗАТИ ДІТЯМ

Коротко розповідаємо і вам, які дії вчителя:

  • Коли оголосили тривогу, вчитель повинен повідомити про це дітей та припинити урок

  • Пояснити дітям, що вони повинні йти в укриття. А також поцікавитися, чи всі знають, де укриття, та чи вже спускалися туди

  • Нагадати дітям, щоб не забули взяти заздалегідь складений рюкзак

  • Якщо повітряна тривога триває недовго, після неї урок продовжать. Якщо ж кілька годин і навчальний час вичерпано – уроки не продовжуватимуть.

 Декілька разів повітряна тривога тривала пів ночі, відтак діти не могли виспатися. Аби вони не відчували зайвих незручностей, у таких випадках навчання розпочинатиметься пізніше.

  Кожна школа самостійно визначить, на коли перенести початок уроків, та повідомить про це дітей та батьків.

психология-отношения.jpg

ЯК ПРАЦЮВАТИ

З ДІТЬМИ-ПЕРЕСЕЛЕНЦЯМИ

 

ПОРАДИ ПЕДАГОГАМ

1. Знайомство з дитиною( ПІБ, звідки приїхав).
2. Не наголошуйте на ситуації, в якій була дитина. Але наголосіть, що зараз всі в безпеці.
3. У кожної дитини повинно бути чітке розуміння того, що в неї є люди, які її підтримують, які її люблять, які їй допоможуть. І тільки завдяки цій підтримці, тільки завдяки цьому ресурсу дитина зможе адаптуватися і пережити це все.
4. Приділити більше уваги.
5. Організувати спілкування дітей з дитиною- переселенцем.
6. Дозвольте їй сумувати, але слідкуйте за її емоційним станом. 
У разі , якщо ви помітили, що дитина довгий час знаходиться в негативному емоційному стані, індивідуально запропонуйте допомогу фахівців, зверніться до психолога закладу.
7. Пояснюйте дітям про важливість бути зібраним і допомагати один одному.
8. Спілкуйтеся нормально, як з усіма дітьми,  не проявляйте жалість до них. 
9. Переключайте дитину на посильні їй завдання, якщо вона 
закрита.

10.Доцільно обговорювати з батьками можливі реакції дітей на події, тривоги та страхи у зв’язку з ними та як це відображається в поведінці дитини. 
Серед дітей у групі можуть бути ті, хто втратив батька чи матір через події в державі. Такі діти можуть переживати втрату і в такий період у них може знизитись розумова активність, можуть бути складнощі з концентрацією уваги, пригнічений емоційний стан, регресивна поведінка, яка відповідає меншому вікові.
11. Педагог може обговорити з дітьми ситуацію, яка склалася, ретельно добираючи слова. Будь-яка інформація повинна бути подана дитині, але у відповідності до її віку.Не вживати слів "бомба", "граната",  "не бійся", " викинь це з голови", "страшно". 
Вживайте "тривожно", "схвильовано*,  "напружена ситуація". 
Варто знати, що як би дітей не оберігати від інформації, вона до них буде надходити від інших.
12. Непотрібно навішувати на таких дітей ярлик «проблемна» дитина. Важливо побачити в ній особистість .
13.. Підтримуйте постійний контакт з батьками дитини чи особами, які їх замінюють.
Бережіть себе! Миру усім!

5477_ua.jpg

ПЕДАГОГ МАЄ НАВЧАТИ

 

ПОРАДИ ПЕДАГОГАМ

ВІД ВІКТОРІЇ НАЗАРЕВИЧ

 Вже стартує навчальний процес в багатьох начальних закладах України, і він потребує від педагогічної та психологічної спільної уваги та обережності. 
З цього приводу, як психолог, хочу поділитися думками на що потрібно звернути увагу:
1. Педагог - не психолог, у деяких випадках методи  підтримки, які спрацьовують саме для педагога, не завжди адекватні саме для дітей різних вікових груп. Отже шановні педагоги, варто проконсультуватись з психологом Вашого закладу, як буде безпечно транслювати події в Україні саме для кожної вікової групи.
2. Сьогодні наявні первинні ознаки сегрегації, одні діти залишились вдома, інші в евакуації. Не варто крокувати власними роздумами з цього приводу, як було б краще зробити. Пам’ятаймо, відповідальність за дітей щодо їх безпеки несуть батьки, і лише їм вирішувати як буде краще і що робити.

3. Не варто в рамках навчального процесу навантажувати дітей власними переживаннями та проблемами. Якщо ви відчуваєте, що емоції по ситуації Вам важко стримати, теж беріть поради у своїх психологів закладу.
4. При наявних ознак групових явищ у класі, обов’язково попередьте психолога. Він володіє професійними знаннями і навиками, які допоможуть правильно подолати негативні групові явища психологічного змісту.  
5. Не лякайте дітей, що не встигнете опрацювати навчальний матеріал. Це не вірне твердження, так як діти зараз знаходяться в кризі та потребують стійкого дорослого, який дає опору на майбутнє, а не створює додатковий переляк. Все встигнете опрацювати, аби настав Мир. 
6. Перший час зробіть акцент на повторення матеріалу, щоб відновити здатність мозку сприймати когнітивне навантаження. Після важких емоційних переживань у всіх нас свідомість дещо пригальмована, це обумовлено тим, що була і є загроза життю. 

7. Намагайтесь дотримуватись адекватних навчальних навантажень. Пам’ятайте, виконання навчальних завдань потребує енергії, якої на разі ще немає ні у дітей, ні у дорослих. 
8. Створюйте позитивну мотивацію до навчання. Головним завданням дітей є навчання, і чим краще вони оволодівають знаннями, тим більше вони допомагають нашій державі в ці складні часи. Воїн має воювати, вчитель - навчати, учень - вчитеся! 
9. Пам’ятайте, все буде добре! Всі війни закінчуються в своїх жахіттях і болі, далі буде по-іншому, і ваш особистий приклад може спонукати дітей до гармонії та стабілізації, у гіршому випадку, до паніки та страху.
                                                         @Вікторія Назаревич 09.03.2022

72639927_2165365740235733_3470192107535204352_n_edited.png
images.jfif
276025886_4521562157949401_1930945618826712406_n_edited.jpg

  Тут кілька технік та мині-практик, які допоможуть послабити страх та Ваші панічні атаки. Адже саме такий стан паралізує людську свідомість та тіло. Не завжди, звісно,але зазвичай.  саме зараз такий період, у який потрібно зберігати душевний спокій будь-якими методами.

 

Попереджую:

Що на перший погляд деякі з них можуть виглядати безглуздо і навіть десь абсурдно.

Але запевняю Вас спробувавши ці всі методи поетапно та разом Ваша внутрішня напруга послабиться і психічний стан приходитиме в рівновагу.

А на даний час це найголовніше.

Прошу:виділіть собі декілька хвилин щоб дочитати моє звернення до Вас до кінця і знайти час на виконання цих маленьких,простих,але дієвих технік.

З вірою та любов'ю до Вас...

Дихальні вправи

4 рахунки вдих/4 рахунки затримка дихання/4рахунки видих. Якщо виходить то робіть більше рахунків.

Так мінімум 1 хвилина

Робіть дуже глибокий вдох.

Настільки глибокий щоб аж щось залоскотало в середині між бровами.

Коли відчуєте дискомфорт між бровами можете робити плавний та повільний видих

І так по кілька раз.

Одразу після вдохів і видихів у попередніх пунктах проговоріть в голос такі слова:

"Я призначена(ний) собі"(хоч зараз це і не зовсім так,і мозок та тіло може давати супротив.І це нормально в такій ситуації)

 

Ще фрази які бажано озвучувати і робити це разом з дітьми в ігровій формі,так легше буде дорослій свідомості адаптуватися та виконувати ці завдання собі на благо.

"Я тут.Я є.Я жива(ий)(якщо разом із кимось то говоріть)

"Ми живі.Ми разом.

Україна переможе.

Я все усвідомлюю і разом ми сила і все подолаємо"

Говоріть це по декілька раз і голосно

Аж до крику щоб було полегшення та з'являлася віра та впевненість.

Якщо не має можливості сказати в голос кажіть подумки.

Але краще це озвучити словами через рот,щоб було свідоме полегшення та ясність

Ну і звісно якщо люди які поруч з Вами проговорять це теж разом з Вами то в знятті напруги є більша ймовірність.

Заземлення - відчуття тіла

Міцно поставте ноги на землю, концентруйте увагу на відчуттях в ногах, що вони міцно стоять на землі, як Ви тримаєте рівновагу, відчуйте тіло.

Якщо можете, то поприсідайте, повіджимайтесь, покачайте прес,поскачіть,зробіть елементарні фізичні вправи, концентруйте увагу на фізичних відчуттях свого тіла

Навіть пожна з дітьми потанцювати як би це парадоксально зараз не звучало.

Якщо ж не має фізичної змоги робити вправи концентруйтесь на диханні.

Чим частіше тим краще.

Крик в подушку

Знаю що в кожній людині зараз є злість та агресія за те що відбувається.

І так як змінити цього зараз не можливо і щоб цю напругу не транслювати на рідних пропоную Вам вийти в іншу кімнату,чи закритись у ванній чи туалеті

Взяти подушку, міцно закрити рот і щосили, скільки є духу, викричати це в подушку.

Результат гарантований, сама неодноразово це робила.

Самомасаж

Для цього беремо два великих пальці кладемо їх на скроні, всі інші пальці вивертаємо так щоб вони обійняли потилицю і масажуємо по декілька хв до 10 раз на день,особливо перед сном.

Якщо є можливість масажуйте одне одного,особливо діток.

Їм вкрай потрібна наша підтримка та відчуття захисту і спокою.

Вправа «Рахунок»

Цю вправу можна робити в будь-якому місці. Потрібно сісти зручніше, скласти руки на колінах, поставити ноги на землю й знайти очима предмет, на якому можна зосередити свою увагу.

Почніть рахувати від 10 до 1, на кожному рахунку роблячи вдих і повільний видих. (Видих має бути помітно довше вдиху.)

Заплющіть очі. Знову порахуйте від 10 до 1, затримуючи подих на кожному рахунку. Повільно видихайте, уявляючи, як з кожним видихом зменшується й нарешті зникає напруження.

Не розплющуючи очі, рахуйте від 10 до 1. Цього разу уявіть, що видихуване вами повітря пофарбоване в теплі пастельні тони. З кожним видихом кольоровий туман стає густішим, перетворюється на хмари.

Вправа «Піджак на вішалці»

Зняти напруження в м’язах можна не лише, лежачи або сидячи, а й стоячи чи навіть ідучи. Для цього достатньо уявити себе «без кісток», зробленим ніби з гуми, або уявити своє тіло піджаком, що висить на вішалці. Порухайте тілом, яке, наче вільно висить на хребті. Відчуйте, як вільно гойдаються руки, плечі,тазовий пояс.

Коли людина хвилюється, її дихання прискорюється і стає поверхневим. Щоб не допустити надмірної емоційної реакції під час стресових ситуацій, потрібно стежити за тим, щоб дихання залишилося глибоким і повільним.

Вправа «Стирання інформації»

Розслабтеся. Заплющте очі. Уявіть, що перед вами лежить чистий аркуш паперу, олівці, гумка. Подумки намалюйте на аркуші негативну ситуацію, яку б вам хотілося забути. Це може бути реальна картинка, образна ситуація. Подумки візьміть гумку й послідовно «витирайте» з аркуша цю негативну інформацію, доки не зникне ця картинка. Знову заплющте очі й уявіть собі той самий аркуш паперу. Якщо картинка не зникла, знову візьміть гумку й «витирайте» її до повного зникнення.

Такі методи використовують також задля зниження концентрації уваги на

стресогенному чиннику.

Вправа «Море»

Заплющте очі, зручно сядьте, покладіть руки на коліна долонями до гори.

Уявіть собі берег моря, зробіть глибокий вдих, повільний видих. Шумить

морська хвиля, заспокоює і заколисує. Ви сидите на березі моря, ноги торкаються морські води. Повільно зробіть вдих і видих. Відчуйте прохолоду морської води. Із кожним видихом вода повільно входить у вас,через ступні ніг піднімається в гору по тілу аж до талії, як приплив. А з кожним видихом повертається з гори в низ, як відплив. І знов приплив-вдих, відплив-видих…

Вашому тілу приємно, спокійно. Вода очищує і очищує кожну частинку вашого тіла і ззовні, і з середини. Ви відчуваєте себе берегом моря, ви розчиняєтесь в піску, і вас омиває вода… Вдих-приплив, видих-відплив. Ви злилися з природою. Ви — частина природи. Вам добре і приємно відчувати себе природою. Рухаючись у зворотному напрямку, на слові «один» розплющте очі(5,4,3,2,1)

 

Якомога частіше посміхайтесь оточуючим, рідним, собі у будь-яке відображення.

Посмішка знімає стрес. Ваше тіло негайно починає виробляти ендорфіни, коли Ви посміхаєтеся, навіть коли змушуєте себе це зробити.

Реакція мозку на посмішку автоматично впливає на тіло та свідомість з точки зору покращення.

Ця раптова зміна настрою допоможе Вам почуватися краще і зняти стрес.

Щиро надіюся що Вам та Вашій родині підійдуть хоч пару пунктів для зняття панічних атак.

 

Дублюйте та діліться цією публікацією з рідними та знайомими.

Будьте здорові,емоційно спокійні та захищені.

З любов'ю в серці та із вірою в Мир в Україні.

Бережіть себе, та однин одного.

Джерело: Галина Воробьёва, Oksana Voksar

Міжнародна Психологічна Асоціація Проективних Методик

ЯК ЗНИЗИТИ

ТРИВОЖНІСТЬ УЧНІВ?

3fe72093013813d3aee32868d6553536_xl.jpg

Нині досить тривожні часи, і учням, як ніколи,

варто позбутися тягаря стресу.

Американський психолог, професор Університету Рутгерса Моріс Дж. Еліас пропонує

 8 практик,

які можна проводити просто під час уроків.

До слова, вони також підвищують концентрацію уваги. Зробили переклад порад видатного психолога.

 

П’ять вправ, на які досить 60 секунд:

Хвилина…

1. … тиші

 Таку вправу добре проводити на початку заняття. Ці 60 секунд допоможуть дітям відділити метушню до уроку, заспокоїтися, налаштуватися на навчання, перемкнутися на інтелектуальну діяльність. Звісно, не варто одразу починати з максимального терміну. У початковій школі досить 15 сек, а у старших класах 30 сек. Поступово збільшуйте час.

Щоб ритуал був цікавішим та учням легше було зосередитися, запропонуйте зображення, наприклад, абстрактну картинку на інтерактивній дошці чи на проєкторі. Або дайте послухати певний звук.

2. … заглибленого слухання

 Подзвоніть у дзвіночок, подуйте у сопілку або ввімкніть аудіо з єдиним довгим звуком: наприклад, арфи, скрипки, запис вітру, прибою. Попросіть учнів послухати та підняти руки, коли вони перестануть чути звук. Це налаштує дітей сконцентрувати увагу на слуханні. Після цього, коли всі будуть згодні, що звук припинився, встановіть таймер на одну хвилину. Але це завдання потребує не лише сидіти у тиші, а й прислухатися до будь-яких звуків: на вулиці, випадкові шерехи у класі, серцебиття. Після завершення вправи учні мають поділитися почутим.

3. … подяки

 Якщо ж є більше часу, ніж хвилина, у початкових класах краще дати подумати, а потім обговорити усім класом: що хорошого сталося? кому я вдячний? за що я вдячний?

  У 5-11 класах можна обмінятися думками у парах або групах.

4. … життєвих запитань

 Зачитайте або напишіть запитання. Нині воно має заспокоювати та налаштовувати на позитив. Хвилина дається, щоб поміркувати над запитанням. У початковій школі варто приділити час на це перед ранковим колом, на якому можна послухати відповіді. Для учнів старшого віку також варто виділити час на таке спілкування з однокласниками.

Приклади запитань для початкових класів:

  1. Яка пісня тебе заспокоює?

  2. Як творчість може допомогти, коли ти хвилюєшся?

  3. Чи допомагає тобі, коли важко на душі, згадувати найкращий день у твоєму житті?

  4. Згадай про випадок, коли ти боявся, але нічого поганого не трапилося?

  5. Які тканини чи речі для тебе приємні на дотик та покращують настрій?

  6. Які аромати ти полюбляєш?

  7. Чого б ти попросив у чарівника?

 Приклади питань для 5-11 класів:

  1. Згадай, коли було важко, але ця ситуація/вчинок принесли згодом щось радісне?

  2. Що б ти сказав, якби був тележурналістом та після новин міг додати щось, щоб налаштувати людей на оптимістичне бачення майбутнього?

  3. Які ти знаєш ефективні способи зняти стрес?

  4. Як би ти охарактеризував себе: ідеаліст, мрійник, песиміст, оптиміст, реаліст?

  5. Що допомагає тобі почуватися у безпеці?

  6. Чи є емоції, до яких ти ставишся зверхньо (Наприклад: «Людина слабка, якщо плаче», «Бояться лише боягузи»)? Для чого потрібні ці емоції?

  7. Яку людину ти вважаєш стійкою та чого можна навчитися у неї?

5…. підсумків

 Висновки дня, усвідомлення отриманого досвіду (не навчального, а життєвого) заспокійливо впливають на дітей.

 Ось сім фраз, якими можна завершити урок (на те, щоб записати відповіді, є хвилина):

  1. Що я дізнався сьогодні (не зі шкільної програми)?

  2. Яке запитання приніс мені цей день?

  3. Що було найцікавішим?

  4. У який момент мені було найкраще?

  5. Що із сьогоднішнього дня я запам’ятаю?

  6. Що я планую зробити завтра?

  7. Чому я нетерпляче чекаю на завтра?

Три вправи – для самопомочі під час тривоги

1. Зробити три вдихи

 Попросіть учнів покласти руку на груди та зробити три глибокі вдихи через рівні проміжки часу, або робити їх щоразу, коли виникає сильне почуття занепокоєння чи напруження. Добре, якщо у кабінеті буде візуальна підказка, такий собі плакат з нагадуванням, що робити у момент стресу. А ще краще – особистий приклад.

Якщо вчитель каже, що зараз хвилюється і йому потрібно трохи часу, а потім робить три вдихи, це чудовий спосіб продемонструвати емоційне саморегулювання. Такі спогади краще спонукають вдаватися до цієї техніки, ніж будь-які слова.

2. «Сканувати» тіло

 Вчіть учнів зосереджуватись на своєму тілі. Хай подумки «перевірять» усі м’язи: від ніг до шиї та обличчя. Завдання для дітей: звернути увагу, коли і де в тілі вони відчувають напругу. Якщо знайшли затиски, треба спробувати розслабити відповідний м’яз.

3. Вигадати свою «мантру»

 Запропонуйте учням придумати фразу, яка допоможе зосередитися і зберегти оптимістичний погляд у майбутнє. Дитина може згадувати її, коли стикається з перешкодами. Можна записати її на зошиті або на стікері та залишити там, де її точно видно: перед дзеркалом удома, на ноутбуці, на закладці до підручника. Адже коли пристрасті вирують, «мантру» можна забути, як би добре ви її не пам’ятали в інший час.

 Наприклад:

«Я знайду своє щастя»

«Проблеми минають, і я насолоджуватимуся благополуччям»

«Мене любить та підтримує багато людей»

Пролийте світло на жорстокість

 Обговоріть з дітьми їхні страхи та почуття. Зараз це надзвичайно важливо, а замовчування точно не призведе ні до чого хорошого. Дайте ім’я страху, а якщо є можливість — намалюйте його. Візуалізація страху — один з найефективніших методів боротьби з ним.

 

Зупиніть відчуття безпорадності

 За можливості залучайте дітей до різних ініціатив та допомоги іншим. Долучайте їх до кіберініціатив. Деякі з них навіть розроблені у формі гри. Навіть зйомка відео в ТіkТоk — вже великий внесок. Або пост у соцмережах. Дія завжди ефективніша в боротьбі з тривожністю за бездіяльність, а будь-яку дію завжди можна зробити елементом уроку.

 

Розробіть плани про безпеку

 Як поводитися під час повітряної тривоги? А під час артилерійського обстрілу? Що таке зелений коридор і як правильно ним користуватися? Що таке речі першої необхідності? Що робити, якщо загубилися? Пояснюйте все це дітям. І будуйте плани поведінки в ризикових ситуаціях. Діти — це маленькі дорослі. Залишати їх непоінформованими — погана ідея.

 

Збудуйте машину часу

 Запропонуйте своїм учням (або своїм дітям) збудувати чи уявити машину часу. Ця машина здатна перенести вас у різні історичні епохи. Щойно опинитеся там, проаналізуйте разом з дітьми, з якими труднощами стикалися люди під час війни. Спробуйте порівняти ваше становище зі становищем та умовами, в яких жили люди в ті часи.

Як надихнути учнів у цей непростий час:

2 креативні варіанти і 1 невід’ємний

 

  Розповідайте дітям про героїв сучасності. ЗСУ, волонтери, звичайні люди, які роблять неможливе — розповідайте ці історії учням. Надихати можна і героїчною історією українського народу. Шукайте героїв та героїнь як у фольклорі, так і в сучасних реаліях. Легенди про вкрадений танк та збитий банкою помідорів дрон це просто must have.

 Зверніться до творчості Тараса Шевченка. Зараз він як ніколи актуальний. І акцентуйте, що «на оновленій землі врага не буде супостата» і «поборемо». Бо це правда.

 І головне — показуйте власний приклад. «Дорослий» дорослий у цій ситуації — найкраща опора для дитини. Вірте в ЗСУ та перемогу. Бо все буде Україна.

275925514_5306753436054022_5240321088178884381_n.jpg

 Усвідомлений стан – це чітке розуміння, скільки енергії й життєвих сил потрібно заплатити за свій вибір.

 Не знаю, що таке усвідомленість, але думаю, це право на БУТИ. Бути в цьому житті й в цих почуттях, виборах, болях, бажаннях, і при цьому цілком відповідально розуміти, що все має ціну й причинно-наслідковий зв’язок.

 Знаєте, як це буває: раптом чогось захотілося, дивлячись на інших, і, наприклад, купив собаку. А в тебе відрядження, і тривала відсутність завдає болю живій істоті. І так у всьому, що є в житті.

 Усвідомлений стан – це чітке розуміння, скільки енергії й життєвих сил потрібно заплатити за свій вибір. І що більше в нас усього є, то більше енергії нам потрібно, щоб утримувати баланс у всіх системах. Усе має ціну: за здоров’я – дисципліна й обмеження від негативних впливів, свого роду аскетизм; за дружбу – час і ресурси, що потрібно віддавати іншим людям; за успіх – постійне залучення до роботи й безперервний контроль діяльності. І так майже з усім.

 Усвідомлення ж фігурує як певна характеристика розуму й почуттів, яка дає можливість зрозуміти, що ж відбувається у реальності, це постійний і складний діалог з собою.

Розглянемо основні аспекти, які важливо усвідомлювати:

1.​Свої фізіологічні й тілесні реакції;

2.​Свої психоемоційні стани;

3.​Свої думки про зовнішній і внутрішній світ;

4.​Свої бажання й потреби;

5.​Свої тіньові й «негативні» сторони;

6.​Свої короткотермінові й довготермінові професійні перспективи;

7.​Свої часові «кордони» й «пожирачі» часу;

8.​Свої стресогенні й виснажливі чинники;

9.​Свої сценарні програми минулого й батьківські програми;

10.​Свої мрії та фантазії у різних формах;

11.​Свої інформаційні поля, якість і кількість інформації;

12.​Свій розподіл активності на різні сфери життя.

 Це, звісно, далеко не повний список того, що рекомендовано усвідомлювати, але, як мені здається, достатньо місткий для самоаналізу. І ось тут навички творчої саморегуляції стануть дуже потрібними.

Хочу запропонувати декілька методів формування усвідомлення методами творчої саморегуляції:

  • Боді-бук. Свої тілесні стани відслідкувати дуже легко, фіксуючи кольором ті прояви, які важливо позначити, і ніби ненароком зазначаючи для себе, що це і про що це. А ввечері, коли свідомість буде вільнішою, можна подумати про зафіксовані кольорові реакції. Поступово сформується звичка усвідомлювати свої тілесні й фізіологічні стани, і потреба у боді-буці зникне.

  • Візуальні картинки емоцій і почуттів. Ця чудова практика забезпечує ще й розвиток метафоричного інтелекту. Тільки-но вас «наздогнав» ваш психоемоційний стан, необхідно представити його в будь-якій реальній метафорі. Нехай уява намалює картинку для зручності усвідомлення. Якщо є бажання, звичайно, можна робити нотатки або навіть використовувати їх як матеріал для написання міні-історій про свої почуття й емоції. Поступово картинки, як яскраві спалахи уяви, нададуть можливість переробляти будь-який психоемоційний матеріал.

  • Рима до думок. Коли нам необхідно усвідомити нашу думку, найбільш зручний спосіб її структурувати й використати в усвідомленні – це підібрати до неї риму або, ще краще, створити будь-яку віршовану форму. Метод арт-бібліотерапії дає чудові результати для самоаналізу в ситуації невизначеності й хаосу. Зробіть з думок вірш, і цей метод усвідомлення буде ще й знімати напруження.

  • Швидкі замальовки бажань – це, ясна річ, фаворит моїх методів. Хочеш – малюй.

  • Злий колаж. Якщо негатив перемагає і тінь проситься назовні, зробіть злий колаж. Тут усі методи реалізації підійдуть.

  • Усвідомити свої професійні плани достатньо легко. Кожен місяць варто проводити моніторинг, що зробив для своїх професійних бажань.

  • До часу потрібно ставитися так, як і до грошей. Необхідно якісно планувати в усіх сферах життя, інакше буде помітний дефіцит або взагалі провал у певній сфері. Плануйте час на творчий відпочинок і якісний вияв себе. Форма вияву себе повинна максимально ефективно вам підходити.

  • Успішно відреагувати на стресогенні фактори допоможе пісня. Тут важливо дозволити собі співати, голосно чи тихо – як хочеться.

 Існує ще велика кількість методів для усвідомленості життя, але, напевно, тут головне – розуміння своїх станів і бажань. А далі – це вже справа вибору й звички.

 Усвідомлене сприйняття реальності – це прекрасна можливість зрозуміти й спробувати життя в усіх його проявах.

З книги «Я-арт»@Вікторія Назаревич

САМОДОПОМОГА В УМОВАХ СТРЕСУ

ПСИХОЛОГІЧНА ШПАРГАЛКА ДЛЯ ДОРОСЛИХ!


 Розумію  для кожного з нас не простий час, тому пропоную продовжувати  підтримувати один  одного словом, дією або ділом! 

  • Дбайте про себе та своїх близьких!

  • Кажіть  теплі слова та слова підтримки, обіймайте, емоційно відслідковуйте себе  та допомогайте керувати своїми емоціями  та інших людей!  

  • Бережіть  та обмежуйте свій інформаційний простір, робіть паузи! Плануйте  2- 3 справи на день  в залежності від сил та емоційного стану!Слухайте себе  та не вимагайте від себе   багато активності від себе!  

  • При стресі  ми  інші,  та нам більше  треба часу для відновлення та сну! Робіть маленьку зарядку! 

  • Пийте теплий час  та воду! 

  • Максимально наповнюйте себе діями  спокою та рівноваги! Виражайте свої переживання та емоції   на аркуші ( малюйте,  ліпіть, творіть , пишіть та знаходьте будь інший засіб відреагування емоцій та напруги) тримайтесь!

 Буду вдячна за зворотній зв'язок  та  якщо доповните та поділитесь  своєю скарбничкою  власних дій самодопомоги!  

З вірою  та підтримкою  до Вас Юлія Нагорська 

зображення_viber_2022-03-19_10-52-43-363.jpg

ЯК ЗАСПОКОЇТИ ДИТИНУ ПІД ЧАС ВІЙНИ

 

Говорити з дитиною,

пояснювати кожен крок, жартувати –

ось кілька порад, як заспокоїти дітей під час війни.

Поради у своїй Viber-спільноті опублікувала Школа_інфо.

“Дитяча психіка – найвразливіша. Діти добре відчувають будь-які зміни в поведінці своїх батьків, навіть якщо ті вдають, що нічого не відбувається. Як правильно пояснити дитині те, що зараз війна, що тривожна сирена, вибухи та постріли – це знак йти до укриття, а головне – як заспокоїти? У жодному разі не приховуйте правди, будьте відвертими, не вигадуйте свої варіанти подій, а головне – запевніть їх у тому, що зробите все, аби їх захистити”, – пишуть у спільноті.

Джерело - НУШ

22.jpg
photo_2022-03-21_10-55-00.jpg

ПІДБІРКА ІГОР ДЛЯ ЗНЯТТЯ СТРЕСУ У ДІТЕЙ

ВІД СВІТЛАНИ РОЙЗ

ЯК ПОДБАТИ ПРО СЕБЕ

Дбати про себе зараз можна і треба! 

Тут допоможуть!

Міністерство освіти і науки України запускає щоденні онлайн зустрічі о 13.00 та 20.00 з сертифікованими психологами Асоціації інноваційної та цифрової освіти.

СТОРІНКА У FACEBOOK

https://www.facebook.com/UAMON/posts/288057143434105

Записати.JPG

Запущена цілодобова робота платформи “Розкажи мені”. Онлайн-платформа надаватиме українцям безкоштовну психологічну допомогу. Якщо ви відчуваєте тривогу, у вас трапляються панічні атаки, ви близькі до депресії чи навіть на межі – залиште заявку та очікуйте. 

ОТРИМАТИ ДОПОМОГУ

  • Проводьте алегорії з улюбленими казками. Коли збираєте дитину в укриття, поясніть, що кожен герой казок проходить випробовування на сміливість та можливість витримати щось неприємне. Пригадайте улюблені казки вашої дитини та  які там були випробовування.            Це допоможе малечі зрозуміти не унікальність ситуації, допоможе запустити механізми адаптації.

  • Вигадуйте нових фантастичних персонажів. Звісно, під землею у підвалах та укриттях холодно або жарко, тісно, темно і лячно. Але в нас є уява! Пограйте з дитиною в гру «А зараз вигадаємо щось кольорове, щось дивне, щось з вухами, та інше» - персональний тотем-захисник, як Патронус у Гарі Поттера. 
    Так ми зможемо зменшити вплив депривації від замкнутого простору.

  • Розказуйте про янголів, які захищають. Коли лунають вибухи та постріли, але ви в безпечному місці та захищені, можна з дитиною уявляти великі крила Янголів, що боронять наших солдатів та допомагають їм нас захищати.
    Так ми допоможемо малечі відчути себе в безпеці.

  • Малюнки захисникам. Коли у дитини виникають питання, що ми можемо зробити для допомоги, — малюйте з малечею малюнки підтримки та сміло викладайте їх у соціальні мережі. 
    Так дитина побачить і відчує, що вона теж робить щось важливе.

  • Фізичні ігри, дихальні вправи, навчання за планом, вивчення іноземної мови.                                                                                               Так ми допомагаємо стабілізувати організму психічну систему після дезорганізації воєнним станом.

war_mental_health_01.png

ЯК ВБЕРЕГТИ

ПСИХІЧНЕ ЗДОРОВ'Я ДІТЕЙ

ПІД ЧАС ВІЙНИ
 

Поради які допоможуть вашим дітям пережити важкі для всієї України часи

d944308-photo-2022-03-02-11-28-13-1200.jpg

В УКРАЇНІ СВОРИЛИ ОНЛАЙН-ПЛАТФОРМУ

ДЛЯ НАВЧАННЯ ТА ПСИХОЛОГІЧНОЇ ПІДТРИМКИ ШКОЛЯРІВ

 

 Долучитися до платформи може будь-яка дитина, яка має доступ до інтернету  https://zaxid.info/post14_20141_63

 Програма дає можливість дітям слухати предмети шкільної програми, науково-популярні лекції, Speaking Club, авторські курси від вчених та митців та цікаві інтерактиви неформальної освіти.

 Протягом дня плануються регулярні включення психологів.

 Заняття відбуваються за розкладом в режимі реального часу з живим вчителем.

 Слухачем онлайн занять може стати кожен бажаючий незалежно від віку та класу, підключившись до будь-якого заняття з розкладу, який публікується в Telegram-каналі.

 Щоб приєднатись до занять, необхідно:

 Зареєструватися за посиланням, заповнивши гугл-форму.

 Встановити на своєму пристрої додаток Telegram.

  Після реєстрації вас приєднають до Telegram-каналу, де буде надаватись щоденний розклад занять.

https://docs.google.com/.../1FAIpQLSeTvM3xsVZN5l.../viewform

ЯК ПОКРАЩИТИ АДАПТАЦІЮ ДИТИНИ

ДО ІНШОГО МІСЦЯ ПРОЖИВАННЯ

ПІД ЧАС ВИМУШЕНОГО ПЕРЕСЕЛЕННЯ

  • Поясніть дитині, що відбувається та чому ви не можете повернутися додому.

  • Не ігноруйте питання дитини. Якщо дитина не чує відповідь, то її стан погіршується.

  • Обсудіть з дитиною чим вона може займатися, де може погратися, де спокійно посидіти.

  • Разом продовжуйте робити те чим ви займалися «раніше» (стабільність та безпека).

  • Дитина повинна взаємодіяти з іншими людьми – це можуть бути спеціалісти: психологи, арт-терапевти, соціальні працівники, волонтери, а можуть бути інші діти.

  • Частіше обіймайте дитину (не менше 12 раз в день).

  • Не приховуйте свої почуття (не обманюйте та не відходьте від відповіді), надайте дитині безпечну інформацію про те, що вас турбує.

  • Дивіться дитині в очі, коли слухаєте її. Такий контакт через погляд «каже»: «Як ти?», «Як твої справи?», «Я поруч, тобі зараз важко, я готова допомогти» (таким чином ви заглядаєте в душу дитини).

  • Не знецінюйте почуття дитини (дозволяйте плакати, боятися, сумувати та злитись). Кажіть, що це природньо для такої ситуації.

  • Будьте уважним слухачем «страшних» історій вашої дитини.                                                                                   Автор Олена Карнадуд

 Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну мільйони українських сімей змушені покинути домівку, шукаючи більш безпечні місця для себе та своїх дітей.

 Вимушений переїзд до іншого міста або ж за кордон – стрес для будь-якої дорослої людини, а для дитини й поготів.

 

742eba9-pereselentsi1680.jpg
photo_2022-03-20_18-06-22.jpg
18596f11bdc2a7dd1c4a94edc9645b72.webp

Дитячий сімейний психолог, автор книг

"Магічна паличка для батьків", "Де живе ангел", "Шепотуньки", а також "Практичне дитинствознавство" Світлана Ройз,

разом із Міністерством освіти та науки України 

створили проєкт Психологічна турбота про дітей.

зображення_viber_2022-03-18_19-40-49-591.jpg
photo_2022_03_18_09_22_15_6235b1cb5b5e7.jpeg
images.jfif
62176beee1175_edited.png
bottom of page